شیار | shiar.ir

       

       

       

       

       

       

چنگیزخان(گفت و شنود)

گفت: پیش‌نویس توافق‌ نهایی یا همان «جمع‌بندی» که قرار است امروز در وین منتشر شود شامل 20 صفحه متن اصلی و 80 صفحه ضمائم است.

گفتم: یعنی از یک جزوه 20 صفحه‌ای، 80 صفحه خلاصه‌برداری کرده‌اند؟! 

گفت: نه بابا، برای این 20 صفحه، 80 صفحه توضیح نوشته‌اند.

گفتم: تیم هسته‌ای کشورمان باید در مقابل نمایندگان شش کشور موسوم به 5+1 خیلی حواسش جمع باشد، چون در 3 صفحه توافق لوزان یک خروار حرف و حدیث علیه برنامه هسته‌ای ایران جا داده بودند، چه برسد به 100 صفحه! 
گفت: تیم کشورمان که اگر می‌خواست کوتاه بیاید، مذاکرات اینهمه طولانی نمی‌شد ولی بعضی‌ها را بگو که برخورداری از فناوری هسته‌ای را بی‌ارزش! می‌دانند و بدشان نمی‌آید که بخش‌هایی از آن حذف شود!
گفتم: آن عده اندک و کم‌شمار را بی‌خیال باش... آنها جان به جانشان کنی، دنبال بزک کردن آمریکا هستند... یارو می‌گفت؛ اگر می‌دونستید که چنگیزخان با سوزاندن کتاب‌های علمی چقدر از بار درس‌هایی که قرار بود بخونیم کم کرده است، هر شب جمعه برایش هزار تا فاتحه می‌خوندید!

 

                                                                .  .  .

 

دکل(گفت و شنود)

گفت: روزنامه‌های زنجیره‌ای و سایت مدعی اصلاحات در یک اقدام هماهنگ، تیتر زدند و خبر دادند که چه نشسته‌اید! یک دکل نفتی گم شده است!

گفتم: به قول رستم قاسمی، دکل که خودکار و مداد نیست که گم شود؟! دکل نفتی کلی تأسیسات و حداقل 50 خدمه دارد.

گفت: یکی از روزنامه‌های زنجیره‌ای نوشته بود که بعله! این دکل را برده‌اند به خلیج مکزیک!

گفتم: ولی این دکل اصلاً وارد ایران نشده و خریدار که یک پیمانکار بوده بخشی از قسط را نداده و دکل به ایران منتقل نشده بود. تازه ماجرا مربوط به همین مدعیان اصلاحات است.

گفت: مثل اینکه این جماعت مدعی اصلاحات اصلاً نمی‌دانند دکل چیست؟ و چه اندازه‌ای دارد؟ و همین که از اتاق فرمان به آنها دستور می‌دهند شروع به نوشتن می‌کنند و...

گفتم: چه عرض کنم؟! پیرزنی که بعد از خرید خسته شده بود وارد موزه «لوور» در پاریس شد و روی یک صندلی نشست. مدیر موزه به او گفت؛ مادر جان! این صندلی متعلق به ناپلئون است و پیرزن که اصلاً تا آن وقت اسم ناپلئون را هم نشنیده بود جواب داد؛ خب! ننه جان! اگر اومد بلند میشم اون بشینه!

ظریف: توافق در گرو واقع‌بینی است

سه شنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۴، ۰۸:۱۸ ب.ظ
وزیر خارجه ایران روند نگارش «برجام» را دشوار خواند و درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و ۱+۵ خاطرنشان کرد: به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای در گرو واقع‌بینی طرف مقابل است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که به مسقط سفر کرده با یوسف بن علوی همتای عمانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، بن علوی نیز با اشاره به امضای توافقنامه تعیین مرزهای دریایی بین دو کشور که نخستین بار پس از انقلاب انجام شد، گفت: این توافقنامه به ارتقای مناسبات اقتصادی بین دو کشور کمک می‌کند.

وزیر امور خارجه عمان از نقش ایران در منطقه که همواره مثبت بوده است تقدیر کرد و با اشاره به بحران یمن افزود: ما در خصوص ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن دغدغه و نگرانی داریم و امیدواریم راه‌های مناسب برای امدادرسانی فراهم شود.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز امضای توافقنامه مرزهای دریایی بین دو کشور را فصل مهمی در روابط دوجانبه دانست و از ارتقای مناسبات با این کشور در همه زمینه‌ها استقبال کرد.

ظریف با تقدیر از نقش مثبت عمان در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: عمان با توجه به سوابق مؤثر و مفیدی که در حل و فصل مناقشات داشته است، می‌تواند در این زمینه نقش مؤثرتری ایفا کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از ادامه تجاوزهای هوایی علیه مردم یمن و خسارت‌های جبران‌ناپذیری که به این کشور وارد می شود، نگران است.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: باید به دنبال راه‌حل‌های جدید و تلاش‌های مؤثرتری برای برقراری آتش‌بس دائم و ارسال فوری کمک‌های انسان‌دوستانه به مناطق مختلف یمن باشیم.

ظریف با تأکید بر گفت‌وگوهای یمنی - یمنی گفت: چارچوبهای یکجانبه‌گرایانه برای حل و فصل بحران یمن مورد انتقاد ماست و در یافتن راه‌حل‌ها نمی‌توان جمعیت مورد توجهی از مردم یمن را نادیده گرفت.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ظریف پس از این دیدار در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و 1+5 خاطرنشان کرد: به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای در گرو واقع‌بینی طرف مقابل است.

وی روند نگارش برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دشوار خواند.

وزیر امور خارجه ایران به منظور انجام سفری یک روزه و دیدار با مقامات عمان و امضای موافقتنامه مرزهای دریایی دو کشور به مسقط رفت و قرار است در ادامه سفرش به کویت برود و در چهل و دومین اجلاس سازمان همکاری اسلامی که از فردا (چهارشنبه) به مدت 2 روز در کویت برگزار می‌شود، شرکت کند.
۹۴/۰۳/۰۵