شیار | shiar.ir

       

       

       

       

       

       

چنگیزخان(گفت و شنود)

گفت: پیش‌نویس توافق‌ نهایی یا همان «جمع‌بندی» که قرار است امروز در وین منتشر شود شامل 20 صفحه متن اصلی و 80 صفحه ضمائم است.

گفتم: یعنی از یک جزوه 20 صفحه‌ای، 80 صفحه خلاصه‌برداری کرده‌اند؟! 

گفت: نه بابا، برای این 20 صفحه، 80 صفحه توضیح نوشته‌اند.

گفتم: تیم هسته‌ای کشورمان باید در مقابل نمایندگان شش کشور موسوم به 5+1 خیلی حواسش جمع باشد، چون در 3 صفحه توافق لوزان یک خروار حرف و حدیث علیه برنامه هسته‌ای ایران جا داده بودند، چه برسد به 100 صفحه! 
گفت: تیم کشورمان که اگر می‌خواست کوتاه بیاید، مذاکرات اینهمه طولانی نمی‌شد ولی بعضی‌ها را بگو که برخورداری از فناوری هسته‌ای را بی‌ارزش! می‌دانند و بدشان نمی‌آید که بخش‌هایی از آن حذف شود!
گفتم: آن عده اندک و کم‌شمار را بی‌خیال باش... آنها جان به جانشان کنی، دنبال بزک کردن آمریکا هستند... یارو می‌گفت؛ اگر می‌دونستید که چنگیزخان با سوزاندن کتاب‌های علمی چقدر از بار درس‌هایی که قرار بود بخونیم کم کرده است، هر شب جمعه برایش هزار تا فاتحه می‌خوندید!

 

                                                                .  .  .

 

دکل(گفت و شنود)

گفت: روزنامه‌های زنجیره‌ای و سایت مدعی اصلاحات در یک اقدام هماهنگ، تیتر زدند و خبر دادند که چه نشسته‌اید! یک دکل نفتی گم شده است!

گفتم: به قول رستم قاسمی، دکل که خودکار و مداد نیست که گم شود؟! دکل نفتی کلی تأسیسات و حداقل 50 خدمه دارد.

گفت: یکی از روزنامه‌های زنجیره‌ای نوشته بود که بعله! این دکل را برده‌اند به خلیج مکزیک!

گفتم: ولی این دکل اصلاً وارد ایران نشده و خریدار که یک پیمانکار بوده بخشی از قسط را نداده و دکل به ایران منتقل نشده بود. تازه ماجرا مربوط به همین مدعیان اصلاحات است.

گفت: مثل اینکه این جماعت مدعی اصلاحات اصلاً نمی‌دانند دکل چیست؟ و چه اندازه‌ای دارد؟ و همین که از اتاق فرمان به آنها دستور می‌دهند شروع به نوشتن می‌کنند و...

گفتم: چه عرض کنم؟! پیرزنی که بعد از خرید خسته شده بود وارد موزه «لوور» در پاریس شد و روی یک صندلی نشست. مدیر موزه به او گفت؛ مادر جان! این صندلی متعلق به ناپلئون است و پیرزن که اصلاً تا آن وقت اسم ناپلئون را هم نشنیده بود جواب داد؛ خب! ننه جان! اگر اومد بلند میشم اون بشینه!

ولایتی: غرب دنبال بن‌بست مذاکرات است

سه شنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۴، ۰۸:۱۹ ب.ظ
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: برخی کشورهای غربی با بهانه‌های مختلف به دنبال به بن‌بست کشاندن این مذاکرات هستند.

علی‌اکبر ولایتی امروز سه‌شنبه در ادامه دیدارهای خود از مراکز مطالعاتی و پژوهشی در چین و پس از سخنرانی در اولین اجلاس اولین اجلاس سازمان های غیردولتی و مطالعاتی کشورهای عضو «سیکا»، به دعوت رئیس موسسه مطالعات مسائل بین المللی وزارت خارجه با حضور در جمع مدیران و تعدادی از کارشناسان این مجموعه به سئوالات مطرح شده در خصوص آخرین وضعیت خاورمیانه، یمن، مذاکرات هسته ای و روابط ایران و چین پاسخ داد.

در ابتدای این دیدار وانگ مانئوان ضمن خوش آمدگویی به ولایتی گفت: ما شما را به عنوان شخصیتی مطرح در حوزه روابط خارجی و بین المللی می شناسیم و در سفر قبلی نیز شما در این موسسه سخنرانی نموده اید که مباحث مطرح شده از سوی شما هنوز در ذهن همکاران وجود داشته که به نحو مطلوب و بسیار دقیق به تحلیل تحولات بین المللی و منطقه ای اشاره داشتید.

وی در ادامه به طرح سئوالات مطرح شده در زمیه های مختلف پرداخت.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات در پاسخ به دلایل و خاستگاه گروه های تروریستی و تکفیری در منطقه خاورمیانه گفت: حتما در ایجاد این گروه ها ، بیگانگان و عوامل خارجی نقش اصلی و عمده را برعهده دارند تا بتوانند توطیه ها و نقشه های شوم خود را که البته هرگز تعبیر نخواهد شد محقق سازند.

وی با اشاره با سابقه تاریخی و گذشته فعالیت‌های این گروه‌ها از جمله داعش، القاعده، طالبان و ... به صورت تفصیلی و ارتباط آنان با بیگانگان تصریح کرد: برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا که کلینتون هم در کتاب خاطرات خود گفته است در ایجاد داعش نقش داشته اند و با کمک برخی کشورهای منطقه تاسیس، حمایت، تجهیز و اموزش می‌بینند و جنایات خود را بر علیه ملت مظلوم منطقه انجام می‌دهند و نکته جالب این است که امروز خود کشورهای غربی به عنوان موسسان این گروه ها و حامیان تروریسم مدعی تشکیل ائتلاف ضد داعش هستند و البته به صراحت باید اعلام کرد محور مقاومت ، ایران ، سوریه ، لبنان ، یمن و عراق در مقابل این جنایات و توطئه ها مقاومت کرده و خواهد کرد و حتما دشمنان منطقه پیروز نخواهند شد.

وی در همین ارتباط افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول سال های طولانی گذشته همیشه مورد تهدید و ایجاد مشکلات فراوان از سوی این گروه ها قرار داشته اما با مقاومت و ایستادگی تاکنون اجازه نداده است خواب ها و نقشه های شوم انان محقق گردد .

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص روابط ایران و چین گفت : جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین امادگی خود را برای گسترش همکاری های در همه زمینه ها اعلام کرده اند و این روابط برای دو کشور و منطقه دارای اهمیت فراوانی است و خوشبختانه مسئولان عالی دو کشور نیز به این موضوع اشراف و اهتمام داشته و عزم جدی برای ارتقا این روابط به جایگاه راهبردی و استراتژیک وجود دارد.

ولایتی ادامه داد: باید بستر های لازم را فراهم کرد و البته مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در این زمینه با همکاری مراکز مطالعاتی چین رفت و آمدهای مناسبی را داشته و برنامه های مختلفی را در حوزه مطالعاتی و پژوهشی به اجرا دراورده است و باید تلاش کرد در تمامی زمینه های این تعاملات ادامه و گسترش یابد.

وی در خصوص وضعیت یمن خاطر نشان کرد: در این زمینه نمی‌توان هیچ منطقی را یافت که مردم کشوری برای دستیابی به استقلال و آزادی خود تلاش کرده و دولتی که وابستگی به بیگانگان داشت را برکنار کنند و به دلیل این استقلال خواهی مورد ظلم و جنایت قرار گیرند و از سوی عوامل خارجی بمباران و گلوله باران شوند و حتی از ارسال کمک های انسان دوستانه برای انان که از سوی ایران و برخی دیگر کشورها انجام می شود جلوگیری کنند و چنین وضعیت نگران کننده ای را به وجود اورند که البته دشمنان یمن پیروز نخواهند شد.

وی در ادامه به موضوع هسته ای اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران استفاده صلح امیز از انرژی هسته ای را به عنوان حق ملت خود قلمداد می کند و بر این اساس از مذاکرات استقبال کرده اما برخی از کشورهای غربی با بهانه های مختلف به دنبال به بن بست کشاندن این مذاکرات هستند و جمهوری اسلامی ایران در برابر زیاده خواهی ها ایستادگی خواهد کرد.

در ادامه این دیدار تعدادی از مسئولان و کارشناسان به طرح دیدگاه ها و سئوالات خود پرداختند.
۹۴/۰۳/۰۵